ДЛЯ ДЕСЯТИКЛАСНИКІВ
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВА ГЕТЬМАНА ПАВЛА СКОРОПАДСЬКОГО
7,5 місяця існування Гетьманату були плідним етапом державного будівництва. За цей час Рада Міністрів ухвалила близько 400 законів. З обігу вивели російські гроші, натомість посилилися позиції національної валюти, налагоджено роботу Українського державного банку. Утричі збільшилась кількість кооперативних товариств: із 4,9 тис. до 15 тис. Зросла балансова сума капіталів кредитних спілок, а союз «Централ» навіть викупив у Німеччині фабрику сільськогосподарських машин. Порівняно з першим революційним роком, майже вдвічі зріс видобуток вугілля. За Гетьманату відбулися дві митні війни – з Румунією та Кримом. У результаті останньої півострів на правах автономії увійшов до складу України. У планах гетьмана було спорудження шлюзо-канальної артеріальної системи від Балтійського до Чорного морів, будівництво гідроелектростанцій на Дністрі, Бузі та Дніпрі.
Одним із перших вагомих кроків нової влади стало відновлення права приватної власності «як фундаменту культури й цивілізації» та вільний продаж землі. В Україні відновлювався козацький соціальний стан – як опора державності.
Вагомих результатів досягли в освіті та культурі. Створені Державний український архів, Українська національна бібліотека, Українська академії наук, Українські державні університети в Києві та Кам'янці-Подільському.
Утім поразка у Першій світовій війні, аграрна реформа, яка не розуміло селянство, «каральні експедиції» німецько-австрійських союзників і діяльність антигетьманської опозиції стали головними причинами падіння Гетьманату Павла Скоропадського наприкінці 1918 року.
Ключові події
29 квітня 1918 року – проголошення Української Держави (Гетьманату Павла Скоропадського);
29 квітня 1918 року – створення Українського військово- морського флоту;
30 травня 1918 року – ухвалення Закону про урочисту обітницю урядовців і суддів та присягу військових на вірність Українській Державі, фактично запровадження української державної служби;
4-17 вересня 1918 року – візит до Німеччини гетьмана Павла Скоропадського;
6 жовтня 1918 року – відкриття у Києві Державного українського університету;
22 жовтня 1918 року – відкриття Кам’янець-Подільського державного українського університету;
листопад 1918 року – заснування Національної бібліотеки Української Держави (нині – Національна бібліотека імені В. Вернадського НАН України);
14 листопада 1918 року – заснування Української академії наук;
16 листопада 1918 року – поразка гетьманських військ у бою з повстанськими силами Директорії поблизу Мотовилівки;
14 грудня 1918 року – зречення гетьмана Павла Скоропадського.
Немає коментарів:
Дописати коментар