неділя, 16 січня 2022 р.

                   ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ  ЗАХИСНИКІВ  ДОНЕЦЬКОГО АЕРОПОРТУ - КІБОРГІВ

    Всеукраїнський день пам’яті захисників Донецького аеропорту було встановлено за ініціативою українських воїнів, які 242 дні боронили цей стратегічний об’єкт, повідомляє Укрінформ.

     За стійкість, безстрашність і непереможність українських захисників ДАПу назвали «кіборгами», а форпост українських кіборгів став символом української мужності, оплотом українського духу.

    Як відомо, оборона Донецького аеропорту тривала 242 дні: з 26 травня 2014 року по 22 січня 2015 року. 242 дні українські військові, добровольці, медики та волонтери протистояли навалі російсько-окупаційних військ та проросійським бойовикам, затято відстоюючи малесенький клаптик української землі.

Бої за Донецький аеропорт почались 26 травня 2014 року, коли проросійські сепаратисти та чеченські бойовики захопили будівлі аеропорту тоді ще мирного Донецька. Цього ж дня українські силовики, завдяки скоординованим діям українських Повітряних сил та високомобільних десантних військ, завдали удар по позиціях терористів та встановили контроль над Донецьким летовищем. Пізніше була повна дестабілізація міста Донецьк, початок окупації та нескінченні спроби ворога відібрати контроль над аеропортом, але наші воїни не здавали позицій і, навіть під шквальним вогнем, тримали оборону.

    На січень 2015 року припадають найкривавіші та найзапекліші бої. 13 січня в результаті постійних масованих танкових і артобстрілів з боку бойовиків завалилася диспетчерська вежа, зображення якої стало символом оборони аеропорту. Далі бої точилися за поверхи нового терміналу. 18-20 січня українські військові утримували перший поверх, а підвал та верхні поверхи контролювалися супротивником. Бойовики, скориставшись перемир’ям для евакуації своїх убитих і поранених, замінували перекриття будівлі і підірвали їх. В ці дні, в результаті підриву терміналу, загинуло 58 захисників-«кіборгів», які відстоювали цей плацдарм до останньої краплі крові. Загалом, за офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт загинули близько 100 військових.

    У різний час в аеропорту та прилеглому селищі Піски воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», вояки Добровольчого українського корпусу (ДУК) та багато інших. Багатьох із них було відзначено державними нагородами, деяких із них – посмертно.

    20 січня 2015 року проросійські бойовики, не припиняючи штурмів, підірвали новий термінал Донецького аеропорту, остаточно перетворивши колись один з найбільших аеропортів країни на руїни. Після того військовим керівництвом було прийнято рішення відвести українських бійців, і 22 січня останні вцілілі захисники залишили зруйнований термінал.

Кіборги – випускники закладів професійно-технічної освіти Львівщини. Серед них Іван Збігнєвич Альберт.
Закінчив Дубаневицьку ЗОШ І-ІІ ступенів Городоцького району Львівської області, навчався в Погірцівському СПТУ-76 в групі водіїв – допризовників направлених Городоцьким РВК з 29.06.1994р. по 30.09.1994р. та закінчив 56-те Львівське училище за спеціальністю «ремонтник радіоапаратури». Строкову службу проходив у Миколаєві, сержант, командир відділення.
Іва́н Збі́гнєвич Альберт (7 липня 1977 — 23 січня 2015) — український військовик, сержант 80-ї окремої десантно-штурмової бригади Збройних сил України.
Учасник Революції Гідності, був у 12-й сотні самооборони. Під час війни —оператор протитанкового взводу, рота вогневої підтримки, 80-та окрема високомобільна десантна бригада.
У кінці листопада 2014-го у бою на Донеччині зазнав осколкового поранення у ногу. Після двох тижнів лікування в Львівському госпіталі повернувся до підрозділу. 23 січня 2015-го загинув у бою на першій лінії оборони Донецького аеропорту біля радіолокаційної станції, перед тим встиг підбити ворожий танк.
Без Івана залишилися дружина Дарія, двоє дітей — Денис і Вероніка. Похований у селі Дубаневичі 28 січня 2015 року.
Нагороджений:

Орденом Богдана Хмельницького III ступеня (27 червня 2015, посмертно) — за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі.
нагрудним знаком «За оборону Донецького аеропорту» (посмертно)
14 червня 2015 року в Дубаневицькій ЗОШ І-ІІ ступенів відбулось відкриття меморіальної дошки Івану Альберту
28 червня — відкриття меморіальної дошки у селі Вишня на будинку, де проживав Іван Альберт



Немає коментарів:

Дописати коментар