Історія- скарбниця наших діянь,свідок минулого,приклад і повчання для сьогодення,застереження для майбутнього.
вівторок, 29 січня 2019 р.
понеділок, 28 січня 2019 р.
29 СІЧНЯ - ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ГЕРОЇВ КРУТ
Бій під Кру́тами — бій, що відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом Червоної гвардії під проводом Михайла Муравйова та загоном з київських курсантів і козаків "Вільного козацтва", що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.
В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.
Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш "Памяті тридцяти".
Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. У 2006 році на місці бою встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну монету номіналом 2 гривні.
«Пам'яті тридцяти»
На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів-українців,
Славних молодих...
ДЛЯ ВОСЬМИКЛАСНИКІВ
ІВАН МАЗЕПА
Іван Степанович Мазепа — український державний і політичний діяч, гетьман Лівобережної України (1687—1704), гетьман Війська Запорозького обох берегів Дніпра (1704—1709).
Метою Мазепи як гетьмана Війська Запорозького було об'єднання козацьких земель Лівобережжя, Правобережжя, Запорожжя і, якщо можливо, Слобожанщини і Ханської України в складі єдиної Української держави під гетьманським реґіментом, та встановлення міцної автократичної гетьманської влади у становій державі європейського типу зі збереженням традиційної системи козацького устрою.
Він будує в усій Гетьманщині цілу низку церков, споруджених у стилі українського бароко. Після великого Богдана Мазепа вперше поставив особу гетьмана на рівень державного володаря, монарха. Недарма в народі побутувала приказка: «від Богдана до Івана не було гетьмана». Свою владу він ототожнював з могутністю держави. У своїй зовнішній політиці гетьман відмовився від орієнтації на Польщу, Крим і Туреччину. Боротьба з Росією видавалась на той час безнадійною, тому тривалий час Мазепа просто продовжував лінію Самойловича, спрямовану на забезпечення максимально можливої автономії. Його відкрита й послідовна підтримка старшини збуджувала повсюдне невдоволення серед народних мас та настроєних проти старшини запорожців.
Гетьман Мазепа був великим меценатом культурних починів і будов в Україні. Найбільш вражає в часи Мазепи розвиток образотворчого мистецтва, головне архітектури. В добу Мазепи відроджується Київ як духовий центр України. Мазепинська доба створила свій власний стиль, що виявився не лише в образотворчому мистецтві і в літературі, але в цілому культурному житті гетьманської України.
Надіслати електронною поштоюОпублікувати в блозіОпублікувати у TwitterОпублікувати у FaceПоділитися в Pintere
вівторок, 22 січня 2019 р.
100-РІЧЧЯ АКТУ ЗЛУКИ
Україна цього року відзначає 100-річчя з Дня Соборності. Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року - 22 січня, в день проголошення Акту злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.
День соборності в історії-Акт злуки Наддніпрянської України, яка вийшла з Російської імперії, та Західної України, яка вийшла з Австро-Угорської імперії, які возз'єдналися в єдиній Українській державі, був радше символічним знаком прагнення єдності, бо в керівництві країни спільності тоді не було.
22 січня 1919 року на Софійській площі було проголошено злуку УНР і ЗУНР. В Україні День соборності почали святкувати рівно 20 років назад, згідно з указом президента України «Про День Соборності України» від 21 січня 1999 року. Свято встановлювалось «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…».
У цей день прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась 22 січня 1918 року - прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.
Акт злуки спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням про становлення нації, а ідея соборності українських земель набула державного статусу. Об'єднання мало і практичний аспект, адже обидві держави потребували концентрації збройних сил та взаємної допомоги для захисту своїх територій. Об'єднання УНР і ЗУНР стало моделлю цивілізованого і демократичного збирання територій в єдиній суверенній державі. Консолідація базувалася на таких принципах, як історичне самоусвідомлення спільності, ідеали свободи і незалежності, добровільне волевиявлення, опора на власні політичні і матеріальні ресурси.
Сьогодні учні 10-11 х класів ОЗ "Рудківська СЗЩ І-ІІІ ст. ім. В.Жеребного" переглянули документальні фільми про події 1919 року. Старшокласники обговорили значення цих історичних подій та актуальність питання Соборності України у наші дні.
Україна єднає
Учнівське самоврядування ОЗ "Рудківська СЗШ І-ІІІ ст. ім. В.Жеребного" та Старобільської ЗСШ ІІ-ІІІ ст. № 4 Луганської області провели спільний флешмоб «Україна єдина» та скайп-міст «Молодь єднає». Діти із Рудок та Старобільська разом із педагогами-організаторами та вчителями обговирили актуальність Соборності для Української держави та висловили сподівання про мир і спокій на рідній землі. У небо над східною та західною частинками України одночасно злетіли синьо-жовті кульки та голуби миру. Сподіваємося, що дитячі мрії та побажання обов"язково збудуться!
Учнівське самоврядування ОЗ "Рудківська СЗШ І-ІІІ ст. ім. В.Жеребного" та Старобільської ЗСШ ІІ-ІІІ ст. № 4 Луганської області провели спільний флешмоб «Україна єдина» та скайп-міст «Молодь єднає». Діти із Рудок та Старобільська разом із педагогами-організаторами та вчителями обговирили актуальність Соборності для Української держави та висловили сподівання про мир і спокій на рідній землі. У небо над східною та західною частинками України одночасно злетіли синьо-жовті кульки та голуби миру. Сподіваємося, що дитячі мрії та побажання обов"язково збудуться!
Підписатися на:
Дописи (Atom)